Jako pracovní plemena jsou například uvádění NO, tedy Německý Ovčák, nebo rotvajler. Ovšem je jich samozřejmě více, například ohaři a nebo některá drobná plemena, která se cvičí na drogy.
Nejznámější je pochopitelně německý ovčák, snad i díky filmům. Tento pes je velmi vděčný pomocník, protože je také všestranný. Nemusí zrovna jen skákat na krk diverzantům, nebo jiným lumpům. Mimochodem, pes se neučí skákat na krk ale na ruku. Tu má figurant pochopitelně krytou rukávníkem. A pokud se někde psi cvičí na krk, tak je to pšt, pšt.
Tento společník je s člověkem už řádně dlouho a nezapře v sobě některé geny vlka. Většinou není útočný, pokud ovšem není vyhecován, nebo to nedostane rozkazem.
Výcvik těchto psů probíhá běžným klasickým způsobem na cvičišti a poté různě v terénu. Zde se cvičí stopování, označení pachatele ve skupině a podobné věci. Pes musí cvičit s chutí a vesele. Na to totiž přihlíží případná porota, pokud se jedná o soutěž. Musí být vidět sehranost psovoda a také jeho psa. Pokud se tento třeba připravuje do terénu, kde bude spolupracovat s policisty nebo armádou, musí mít patřičné zkoušky. Bez nich nesmí do služby. Ta se provádí každé dva roky a pes musí být stále v pořádku.
Aby byl, o to se stará člověk zejména stravou a pravidelným cvičením. Krmit lze čímkoli, co je vhodné a co by měl schválit veterinář. Je spousta druhů krmiva, tedy granulí a pokud je dodržen správný režim, pes pouze prospívá. K vodě musí mít přístup neustále, to je jasné. Žrát by měl vždy večer a neuškodí jeden den v týdnu hladovky. Pokud má pes barfovat, je to stejné. Pokud nevíte co to je, tak vězte, že je to krmení syrovou stravou a například kostmi. Anglicky Bones and Raw Food. Nu a odtud máme onu zkratku, či zkratkové slovo barfovat. K tomu se staví každý chovatel či kynolog jinak a my se na to příště podíváme.