Jak dobře znáte jihočeský region a zejména Třeboňsko? Byli jste se někdy podívat na horním toku Lužnice, mezi Suchdolem nad Lužnicí a Soběslaví? V tomto říčním úseku naleznete na jejím dně velmi jemný křemičitý písek a jistě není náhoda, že se tu také písek těžil, a že po jeho těžbě jsou lidem k dispozici přírodní koupaliště – zatopené pískovny.
Křemičitý písek je velmi žádaný materiál na celou řadu aplikací ve stavebnictví, v zemědělství či jako filtrační materiál do bazénových filtrací a úpraven vody. Na co však občas zapomíná, je písek na tryskání. Co si pod tryskáním představit, pokud je vám tento termín neznámý?
Tryskání je také přezdíváno jako pískování, právě díky materiálu – křemičitému písku, který se pro tyto účely využívá již desítky let. Činným nástrojem je tryskací pistole v uzavřené kabině nebo jako samostatný tryskací zdroj v exteriéru a odtud skrze zúženou trysku proudí abrazivo na povrch ocelových a některých dalších kovových materiálů. Cílem je rozrušit nánosy nečistot, koroze a barev, které na obrobcích ulpívají, aby bylo možné je znovu povrchově upravit, anebo ponechat čisté – bez úpravy.
Tryskání je velmi známá činnost a nachází uplatnění v poměrně širokém spektru oborů. Využijete jej ve strojírenství, v hutním průmyslu, ve stavebnictví, v zemědělství, ve výrobě i v údržbě a koneckonců u v domácí dílně, je-li zapotřebí zbavit koroze drobné součástky nebo větší celky, například ocelové stavební nosníky a trubky.
Výhodou tryskání je vysoká spolehlivost a nasadíte-li vhodné abrazivo, pak máte možnost docílit i velice jemného a čistého povrchu, který navrací výrobkům původní podobu. Zbavit koroze a starých barev je u některých členitých předmětů velmi složité, ovšem s pískovačkou to nebude žádný problém, ta si poradí se závity, prohlubněmi, oblými i ostrými hranami a místy, kam se nedostanete s drátěným kartáčem ani se smirkovým plátnem